Життя підземних річок Киева

Київ розташований на найбільшій річці в Україні – Дніпрі. Але не всім відомо, що під містом протікає більш ніж 60 водойм і 13 річок. Деякі з них можуть стати настільки потужними, що здатні вирватися на волю і затопити місто, тому багато з цих вододжерел є небезпечними для киян. Найбільш банальною причиною катаклізму, причиною якого може стати вода, є втручання людей в природні процеси.

Найбільш відомими з Київських річок є Либідь, Глубочиця, Клов, Почайна.

Бунтарка-Либідь

rika-libid-1Либідь – одна з найдревніших річок столиці, зараз закрита в колектор, і щороку Київ потерпає від затоплень саме через неї. Подальші прогнози невтішні: стіни колектора, зроблені з бетону, рано чи пізно зруйнуються, і тоді Либідь затопить місто.

Колись це була повноводна ріка, що прикрашала місто, з неї кияни черпали воду для пиття і ловили рибу. В наші дні вона вважається однією з найзабрудненіших річок Європи.
Початок системного забруднення цієї річки – 1872 рік, в часи будівництва в столиці першого водопроводу. В генеральному плані Києва 1934 року було передбачено, що Либідь перетворять в декілька озер, які прикрашатимуть сквери і парки столиці. Але ці плани не були реалізовані через банальну економію на будівництві міського каналізаційного колектора. Найдревнішу річку з прекрасною назвою було заведено під землю і поневолено в бетонні мури, які почали наповнюватися також і каналізаційними стоками. Навіть витоки річки, які знаходяться в районі бульвару Лепсе, починаються в колекторі. Далі Либідь виходить на поверхню неподалік від Повітрофлотського мосту і знову ховається в землі, далі вона впадає в Дніпро біля Північного мосту.

Ніхто не міг навіть уявити в часи, коли Либідь замуровували в бетон, що столиця буде так стрімко розвиватись і забудовуватись. Зараз об’єми стоків настільки величезні, що вузенький колектор не спроможний під час сильних злив транспортувати шалені потоки води. Тому річка починає підтоплювати центральну частину міста.

Глибока Глубочиця

rika-7На честь цієї річки було названо одну з вулиць на Лук’янівці. Глубочиця ще з ХІХ століття поневолена під землею. Її доля ще трагічніша, ніж у Либеді. Ця невеличка, повноводна річка бере свій початок неподалік Лук’янівки. Вона протікала в районі вулиць Кмитів Яр, Глубочицької, виходила на Поділ. Далі – паралельно Вознесенському спуску. В цьому місці річка впадала в Дніпро.

В ХІХ столітті дно Глубочиці було вимощене бруківкою, і по її берегах висадили дерева, зробивши бульвар. Але стрімкий розвиток промислових підприємств і постійне забруднення річки нечистотами призвели до того, що Глубочиця стала сморідною і занедбаною.

В 1871 році, коли вже неможливо було терпіти цей жахливий сморід, частину Глубочиці, що протікала по Подолу, заховали в колекторі. Наступні кроки по похованню річечки були зроблені після Другої Світової війни, коли почали забудовуватися й інші частини міста, по яких вона текла. Було «закатано» в бетон залишки наземної частини Глубочиці. Туди ж пішли і каналізаційні стоки.

Клов – спокійний потік

rika-klovДеякі з річок були зариті в землю через тотальне будівництво, що розвернулось в столиці. Одна з них – річка Клов. Ще в 50-х роках ХІХ століття її заховали в труби і засипали землею. Витоки Клова знаходяться біля Європейської площі, далі річка тече під Хрещатиком. В районі «Олімпійського» вона впадає в Либідь. Клов не створює проблем для міста, навіть в часи значних злив вода в ній не піднімається вище стелі колектора.
 

 

Сирець

640px-richka_sirets_vihid_z_kolektora_siretskiy_shlyahoprovidСтародавні річки в Києві є, і вони збереглись до цього часу в первозданному вигляді. Їм вдалось залишитись живими тільки завдяки тому, що протікають вони територіями парків. Однією з таких рік є Сирець, його довжина сягає 9 км. Свій початок вона бере між станціями метро «Святошин» і «Нивки», далі по поверхні проходить по всьому Сирецькому парку, і під вулицею Стеценко в районі залізничного мосту йде під землю. Через декілька сотень метрів знову виходить назовні, щоб впасти в озеро Опечень на Оболоні.

Таємниці Дарниці

rika-15Найзагадковішою є річка Дарниця, найбільша зі столичних рік. Протікає трьома районами, в основному, під землею. Дарниця починається за межами Києва, вона впадає в озеро Берізка і після роздвоюється. Одне русло потрапляє в колектор житлового масиву Райдужного, далі — в одну із заток Десенки трохи нижче Московського мосту. Інше русло йде на південь міста в трубах і впадає в Нижній Тельбин.

Загадковою Дарниця стала через те, що її в радянські часи оповили цілковитою секретністю через витоки, які в неї зливали підприємства військового призначення. Навіть сьогодні брати з Дарниці проби води для аналізу на хімічний склад заборонено.

Почайна – втрачена святиня

2343c277-d772-49c3-8fd6-ccdcae425f35Одна з рік, яку Київ втратив назавжди – Почайна. Вона протікала зовсім поряд з Дніпром, їх розмежовувала вузенька піщана коса. Вона починалася на сучасній Оболоні і впадала в Дніпро біля Поштової площі. Краєзнавці мають різні думки стосовно того, де відбувалося хрещення киян князем Володимиром. Дехто з них запевняє, що ця подія відбувалася в Почайні. Інша думка — що Хрещення проходило в Дніпрі, під час розливів обидві річки з’єднувалися на Подолі.

Коли почала забудовуватися Оболонь, річка була повністю знищена. Про неї нагадує тільки назва вулиці Почайнинської на Подолі. Саме в Почайні Володимир хрестив Русь. Сьогодні біля пам’ятника Магдебурзькому праву, де це відбувалось, нічого не нагадує про таку визначну подію. І зараз в це повірити дуже складно, раніше все виглядало не так, як тепер.

Поширити