Вулиця Інститутська та її головна будівля — Національний банк України

Центр Києва вкрит стежками минулого, давніми дорогами, спорудами та історією. Історія не обійшла увагою і вулицю Інститутську, яка розташувалась у Липках. Виникла вона на початку XIX століття. А ще раніше це був Іванівский шлях, який з’єднував Козине болото (нині Майдани Незалежності) і Печерск.

У наші часи вона простягається від алеї Небесної Сотні та до Кловського узвозу. До неї підходить багато історичних та різноманітних вулиць. Насамперед, це Ольгинска, Липська, Шовковична та багато інших, не менш цікавих вулиць і провулків. Також Інститутська перетинає Банкову. Цікаво те, що на Банковій не має жодного банку.

Історично так склалося, що Інститутська мала багато різних назв. І вона була головним фінансовим центром, адже мала першу біржу та перший дім-хмарочос (на ті часи 11 поверхів), вулицею, де жили видатні люди. Головними будівлями виступають Інститут шляхетних дівчат, дім Лібермана, Національний банк України та будинок-хмарочос.

Одна з перших — це вулиця Бегичівська, на честь генерала Бегичева, який мав на ній садибу. Далі це була вулиця 25 Жовтня, а через 25 років Жовтневої революції. У середині XIX століття з’явився Інститут шляхетних дівчат на місці садиби. На честь його і дали назву вулиці. А в народі це була вулиця Дівоча. В період німецької окупації вулиця мала назву Берлінерштрассе.

Що стосується самого інституту, то для нього швидко побудували нову будівлю у стилі російського класицизму за проектом Беретті. Будівля має колони, велику залу. Вона носить адресу Алея Героїв Небесної Сотні 1 (до 2014 року Інститутська 1). Навколо був збудований сад. У післявоєнні роки будівлю облаштували під Жовтневий палац, а зараз це Міжнародний центр культури та мистецтв.

IMG_4119 IMG_4109 IMG_4101

На вулиці є ще, не менш відомі будівлі. Одна з них — Національний банк України. Офіційно він був створений у часи Радянського Союзу. Але існувати він почав у далекому 1839 році, як банківська установа. Тоді це була двоповерхова будівля. Згодом її стало замало і розпочали будівництво нового двоповерхового будинку. Будувався він за проектом Кобелева і Вербицького, розташований на території Липок, знаходиться на вулиці Інститутській і замикає Банкову. Фасад проектував італійській скульптор Еліо Саля. Повністю Національний банк України отримав нову будівлю у 1905 році. Історики вважають її однією з найкращих споруд Києва у XX столітті. Напевно, найдорожчою була система опалення та вентиляції (вона складала 1/9 усіх витрат, а це близько 100 000 рублів). Її робили з найкращих матеріалів. Повітря поступало з саду з трояндами (його для цього спеціально висаджували). Звичайно, адже у ті часи працівник банківської установи вважався досить заможним та його поважали.

Згодом, двоповерхової будівлі стало замало і розпочали добудову ще двух поверхів. Для тих часів проект був досить унікальний. Тоді масово не добудовували поверхи, була не така різноманітна техніка. І багато матеріалів підіймали руками. До речі, скляний дах також. Тоді і зробили центральний вхід з колонами. Приміщення банку мають багато ліпнини, кожне з них урочисте та з правильним освітленням.

У XXI столітті банк і досі функціонує. Але ж попасти до нього майже нереально. Офіційно можна попасти до центральної зали для купівлі монет.

IMG_4067 IMG_4071 IMG_4074

Взагалі, Інститутська з самого початку була фінансовим центром. Тут знаходився прибутковий дім — дім Гінзбурга. На жаль, він не зберігся до наших часів. Але у ті часи це був цілій хмарочос, який можна було побачити з кожного куточка Києва. Він мав аж одинадцять поверхів та 100 квартир. Висота стелі буда близько чотирьох метрів. Багато квартир здавала в оренду. У 1941 році його підірвали і значна частина була зруйнована. Повністю він зруйнувався у 1950 році. На його місці зараз стоїть готель Україна.

Готель будували у Радянські часи у стилі сталінського ампіру. Будівництво розпочалось у 1954 році. Це була реставрація усього Хрещатику у післявоєнні роки. Проект змінювали декілька раз у у зв’язку зі зменшенням бюджету та позбавленням «архітектурних надлишків». Перший проект нагадував сталінські висотки у Москві. Але потім зменшили поверхи та прибрали шпиль.

З 2010 року почали планування перебудови. Існує два варіанти:

  1. добудувати готель по першим ескізам, у стилі сталінських висоток.
  2. побудувати новий хмарочос у вигляді прапору. До речі, для цього хмарочосу і будували «Глобус» зі скляними поверхнями.

Скоріш за все, будуть просто добудовувати поверхи за першим проектом. Головні архітектори вважають, що хмарочос занадто великий для центра міста. А «Глобус» так і залишиться.

IMG_4112

Інститутська 26. Спочатку це була власність Марії Бродської. У XIX столітті будинок став власністю відомого судді Антонова Миколи Івановича. Він був відомий на всю імперію. А будував його архітектор Єрмаков у 1904 році.

IMG_4003

Взагалі, вся вулиця Інститутська вкрита пам’ятками архітектури. На кожному будинку, на кожному кутку можна знайти написи та таблички про відомих людей, які тут жили, або їх будинки стояли на цьому місці та у яких роках.

IMG_4011 IMG_4027 IMG_4036

IMG_4024

 

IMG_4007 IMG_4010

IMG_4011

Багато історичних будинків було зруйновано у воєнні часи. Так і резиденция Павла Петровича Скоропадського була знищена. Зараз тут вже інший будинок, але меморіальна табличка все ж таки існує.

IMG_4041

На наступному знімку можна побачити подвір’я. Воно має велику площу, ялинки та фонтан, який розташований посередині.

IMG_4048 IMG_4050 IMG_4051 IMG_4052

Наприклад, у цьому домі, за адресою Інститутська 16, проживав відомий український оперний співак, народний артист — Анатолій Солов’яненко. На подвір’ї йому встановили пам’ятник.

IMG_4057

IMG_4061 IMG_4075

Інститутська 7. Зараз це клуб Кабінету міністрів та пам’ятник архітектури. Будував біржу архітектор Шиле. Одним з перших частин будівлі, що кидається до очей — це скляний дах у вигляді піраміди. Але це не елемент декору або ще чогось. Це дуже важлива та функціональна частина. Все діло в тому, що у давні часи була проблема з освітленням. А такі дахи майже її вирішували.

Раніше це була Біржа. Побудована вона у стилі барокко. У XIX столітті там проводили різноманітні концерти. Одного разу до біржі завітав Рубінштейн, де і давав свої концерти на піаніно.

Але не все так яскраво і приємно у цьому будинку. З Радянських часів і до сьогодні тут проводять в останню дорогу деяких високо посадових осіб. У зв’язку з цим у нього є інша назва — «дім небіжчика».

 

IMG_4085 IMG_4091

IMG_4080

Будівля банку «Аркада» взагалі досить цікава. На перший погляд це відреставрована будівля. Але ні. Її побудували лише у 2005 році. У архітекторів було завдання вписати новобудову у світ стародавнього Києва. І в них це вдалося. Розташовується вона біля метро Крещатик.

На даху можна побачити скульптуру. Це давній покровитель Києва — Архистратиг Михайло.

IMG_4094

З 2014 року частину Інститутської перейменували у Алею Героїв Небесної Сотні (від Майдану Незалежності і до перетину вулиць Ольгинська і Інститутська). Сталося це з приводу розстрілу людей під час Революції Гідності (20 лютого 2014 року). Під час трагічних обставин загинуло більше сотні людей. Більшість з них — це молоді люди, які виступали проти існуючої (у той час) влади.

Тут знаходяться світлини героїв Євромайдану, меморіальні дошки. Відвідувачі приносять квіти та запалюють свічки. У перспективі планують зробити музей.

IMG_4103 IMG_4114 IMG_4120

 

Поширити