Втілення солодких мрій – Шоколадний будиночок на Шовковичній

Вулиця Шовковична в Києві здавна вважається вулицею елітних маєтків позаминулого століття. Тут збудовано будинок Ковалевського, помешкання барона Ікскюль фон Гільденбанда. Привертає до себе увагу завдяки своїй оригінальній зовнішності розташований тут Шоколадний будиночок, який з’явився на цій вулиці в кінці XIX століття.

Історія будинку

7182bМаєток Семена Могильцева, чи як прийнято його називати, «Шоколадний будиночок»  розміщується на місці садиби, якою свого часу володів генерал П. Константинович – кадровий військовий. Він приймав активну участь у тогочасних військових походах, в яких вів за собою російських солдатів. Однією з найсерйозніших сторінок його військової кар’єри була битва при Бородіно, що відбулася у 1812 році.

В 1836 році генерал отримав посаду командира Київського артилерійського гарнізону, і щоб виконувати своїх обов’язки, переїхав до Києва, поселившись у своєму маєтку на Шовковичній. Спадкоємці  генерала Константиновича після його смерті розділили між собою його майно, і згодом продали садибу купцю-лісопромисловцю Першої гільдії Семену Могильцеву, який на той час був також і головним благодійником Києва. Саме він виділив на створення Педагогічного музею 500 000 рублів. В особистому житті меценат також оточував себе розкішшю. Дім, який він побудував, став на той час одним із найдорожчих в Києві.

Ходило багато чуток про те, з якою метою було зведено цей унікальний в архітектурному плані цегляний двоповерховий маєток з невеличким підвалом. Адже Могильцев не мав ані дружини, ані дітей. Для кого чи для чого була призначена ця дивовижна будівля? У місті швидко придумали відповідь на це питання. Купець мав таємний роман з багатою і заміжньою жінкою. І щоб частіше бачитись зі своєю коханкою віч-на-віч, добре забезпечений магнат вибудував це затишне гніздечко.

Втім, знайшлась і інша версія походження будинку, яка була більше схожою на правду. Купець Могильцев був директором-казначеєм міської кредитної спілки і гласним міської думи, а також головою київського біржового комітету. Тому для прийомів і різноманітних торжеств такий будинок підходив якнайкраще.

Солодкий будиночок київського магната

14228315636-imgp8971Пряний будиночок лісопромислового магната був збудований архітектором В. Ніколаєвим. Отриманий результат його роботи перевершив всі сподівання. Архітектору вдалося реалізувати найкращі сторони свого архітектурного таланту, хоч до цього він нічого визначного не створював.

Вражає зовнішній вигляд цієї будівлі, що нагадує шоколадні плитки, адже ззовні будівля оформлена в кавово-шоколадних кольорах. Щоб відобразити діяльність власника будинку, маєток було оздоблено кадуцеями – жезлами Меркурія, античного бога торгівлі.

Шоколадний будиночок цікавий не тільки ззовні, він захоплює також своїм внутрішнім оздобленням. Ні одна з кімнат не повторює стилістику іншої, тут можна побачити різноманітні стилі: бароко, готику, ренесанс, мавританський, російський чи модерн. Цікаво, що кожна кімната є прохідною, і для знайомства з всім будинком можна просто  переходити від однієї зали до іншої.

Художню цінність представляє не тільки особлива стилістика кімнат, а й панелі, різні карнизи під стелею, дерев’яні рами і оздоблення перил на сходах.

Найбільш визначною є  Біла зала, декорована в стилі бароко. Саме тут проходила основна частина святкових прийомів. Для оздоблення столової було вибрано ренесанс. За усталеною традицією,  після застілля жінки і чоловіки розходились по різних кімнатах. Для жінок був призначений будуар, виконаний в стилі модерн, а чоловіки неспішно переміщались в кімнату для паління. Звідти можна було вийти на балкон чи по сходах потрапити в садочок.

Несолодка доля Шоколадного будинку

14228315633-imgp8969Час і події наклали свій відбиток і на цей будинок. Дещо з розкішного оздоблення цієї будівлі, розписи і деякі вітражі були втрачені і не дожили до наших часів. Шоколадний будиночок часто міняв своїх власників після революції. Тут свого часу розміщувалася Академія Наук, НКВС, Палац Одружень. Старожили стверджують, що в радянські часи тільки еліта могла скористатися цим будинком при укладенні шлюбів. Пізніше, коли РАГС був переведений в ранг районного, тут почали розписуватися також і прості кияни. До речі, велике вікно на першому поверсі будівлі слугувало своєрідними дверима для тих з наречених, які в останній момент змінювали думку стосовно свого заміжжя. У чоловіків був інший вихід – вони просто йшли «за весільними букетами».

Будівля довго не ремонтувалась, і в 1982 році її було передано в аварійному стані Управлінню культури, яке його відремонтувало. В 1986 році тут поселилася Дитяча картинна галерея.

Своє друге життя Шоколадний будиночок отримав після 2009 року, коли цю будівлю масштабно реконструювали. В результаті цих робіт вдалося відтворити маєток в його первозданному вигляді. Сьогодні тут розміщується музей російського мистецтва.

Кожен відвідувач цього Шоколадного будинку має унікальну можливість насолодитися його величчю, пройтись розкішними кімнатами і залами, побачити дивовижні розписи і роботи визначних митців.

Шоколадний будиночок розташований неподалік від станції метро «Площа Льва Толстого», за адресою: вул. Шовковична, 17.

Поширити