Церква Спаса на Берестові

Окрасою Києва і свідоцтвом його глибокої історії є один із найдревніших храмів столиці – Церква Спаса на Берестові, яку було створено на початку 12 століття. Сьогодні вона входить в загальний Києво-Печерський історичній комплекс, але загалом це храм, що має свою історію і окреме розташування. Ця унікальна споруда розміщена між Лаврою і Парком Слави.

Історія

10На місці, де зараз знаходиться Парк Слави, в часи Київської Русі існувало село Берестово. В ньому на той час розташовувалась резиденція князів київських. Вперше про це село згадується в документах 980 року. А перші згадки про церкву датовані 1051 роком. Тоді вона мала назву храму святих Апостолів.

Берестов був останнім пристанищем для князя Володимира Великого, Ярослава Мудрого, Володимира Мономаха та інших князів. Історики вважають, що Спасо-Преображенський храм, який був попередником сучасної церкви Спаса закладений під час правління Володимира Мономаха на початку XII століття. Він став усипальницею для князів Мономаховичів. В 1138 році там похоронили дочку Мономаха Євфимію, в 1157 році – Дмитра Довгорукого, засновника Москви, в 1172 році – його сина Гліба.

Церква Спаса пройшла через багато чисельні випробовування. В ХІІІ столітті його частково зруйнував землетрус. Майже повністю він був знищений монголо-татарами в 1240 році. Неушкодженою залишилась тільки західна частина храму. Антиправославний декрет також сприяв тому, що церква Спаса тривалий час не відновлювалась, і про неї немає ніяких згадок за той час.

Тільки на початку XVII сторіччя уніати, які взяли цей храм під свою опіку, зробили з нього приходську церкву. В 40 роках XVII сторіччя зусиллями київського митрополита Петра Могили її було відновлено. Після реставрації старовинна споруда мала вигляд хрестоподібної церкви, виконаної в стилі українського бароко. В такому вигляді вона простояла близько 50 років. У складі нової церкви були стародавні стіни, що вціліли на той час. В 1813 році добудовано дзвіницю в стилі класицизму із західного боку споруди.

Наприкінці XVIII сторіччя Степан Ковнір своїм коштом встановив в новий іконостас. Вхід в церкву був виконаний через дзвіницю. Розписи відновлювалися в 40 роках XVII сторіччя.

В минулому сторіччі, в 1947 році церкву Спаса на Берестові реставрували в черговий раз. На честь 800 річчя заснування Москви на місці захоронення Юрія Довгорукого 7 вересня 1947 року встановлено надмогильну плиту, що має вигляд древньоруського саркофагу. В 70-ті роки ХХ сторіччя на одній зі стін церкви було виявлено фресковий живопис ХІ-ХІІ сторіччя. В 1982 році закінчено реставраційні роботи всередині будівлі, відремонтовано дах, вкрито позолотою куполи. Сьогодні церква має вигляд хрестоподібної п’ятиголової будівлі. Більшу частину стародавніх фундаментів, що не були використані, законсервовано і мезеєфіковано.

Церква Спаса на Берестові сьогодні

1362408552До сьогодні збереглись фрагменти стін із старовинною цегельною кладкою, яка використовувалась в стародавній Русі – цегла перекладалась розчином будівельної суміші рожевуватого кольору. Частина інтер’єру храму домонгольського часу також збереглась у вигляді фрески, датованої ХІІ сторіччям. На ній апостоли ловлять рибу в Тиверіадському озері. Основну частину розписів зроблено у 1643 році майстрами з Афону, яких запросив Петро Могила.

Хоч з 1990 року ця пам’ятка разом з Києво-Печерською лаврою занесена на списку світового надбання ЮНЕСКО, вона вимагає більш ретельного догляду через часткову занедбаність. Потребують проведення реставраційних робіт стіни та внутрішнє оздоблення церкви.

Живопис, який застосовано під час розпису храму, відрізняється лаконічними прийомами, спрощеним моделюванням форм, переважанням контурного малюнка і локальних кольорових плям. Це говорить про поширення аскетичного напрямку в мистецтві далеко за межі чернечого середовища. Дуже цікавим є фресковий живопис XVII сторіччя, що зберігся до нашого часу, характерним прикладом якого є ктиторський портрет митрополита Петра Могили.

Розташована церква Спаса на Берестові на захід від Києво-Печерскої лаври за адресою вулиця Лаврська, 13.

Поширити