Софіївський Собор – велична пам’ять з тисячолітньою історією

Софіївський Собор – це одна із найголовніших історичних і релігійних перлин Києва. Ця пам’ятка архітектури має багату і змістовну історію, стіни цього храму були свідками багатьох визначних подій, що змінювали світ на протязі тисячоліття.

Софіївський Собор знаходиться на однойменній площі – Софіївській. Золоті куполи цієї величної споруди можна бачити здалеку, вони виблискують на сонці і прикрашають собою не тільки площу, а й центр міста. До цього храму приїздить багато відвідувачів не тільки зі всієї України, а й з усього світу, для яких проводяться змістовні пізнавальні екскурсії. Не всі знають, наскільки багато цікавих фактів приховує ці велична святиня.

Історія Софіївського Собору

ocherk_04_03Софіївський Собор – одна з найдавніших пам’яток, що вціліла ще з часів Київської Русі. Донині не закінчуються дискусії стосовно дійсного віку Софії, але офіційно все ж вказується, що ця святиня була створена князем Володимиром в 1011 році. Тобто цій пам’ятці вже понад 1000 років.

Дзвіницю Собору, яка має висоту 76 метрів, збудував у 1705 році Гетьман Іван Мазепа. В ній зберігся великий дзвін «Мазепа» висотою 1,25 метра і вагою 13 тон, який побачити сьогодні може кожен відвідувач Софії.

Навкруги Софійського Собору, центральної будівлі міста, розташовувалися храми, палаци бояр, будинки містян. Довкола будівлі митрополії був зведений мур. До сьогодні з далекого  XI століття вдалося зберегти тільки сам собор Софії Київської та Золоті ворота, від яких залишились руїни. Вони були парадним в’їздом в древнє місто Київ.

Фрески і мозаїка

st-sophia-cathedral-kyiv-2Сьогодні Софія Київська – відомий на весь світ архітектурно-історичний заповідник державного значення, з площею в п’ять гектарів. Це пам’ятка зодчества XI-XVIII століть. Софіївський Собор багатий не тільки своєю історією, а й фресками і мозаїками, які були створені в XI сторіччі. Фресками в Соборі вкрито близько трьох тисяч квадратних метрів. Зображення з мозаїки займають площу в 260 квадратних метрів. Більшість з цих картин відтворюють релігійні події. Їх зміст в основному це молитви, в яких містяться прохання про помилування тих чи інших осіб. На одній зі стін навіть зберігся напис князя Брячеслава з проханням до Господа допомогти йому, «грішному і убогому».

Слід зазначити, що основна прикраса Собору –  зображення Оранти Богоматері, що високо здіймає руки, широко їх розкинувши в молитві. Це зображення виконано з мозаїки, воно доволі рідкісне і цінне як історична пам’ятка. Немало в Соборі також і життєвих написів, таких, наприклад, як: «Козьма тать (крадій) – вкрав м’ясо. Осику на його голову. Амінь!».

За часів радянської влади головний іконостас Софії — Царські Ворота — були практично повністю відправлені на переплавку. Від них залишилось тільки 11 фрагментів. У 2008 році по малюнках, які збереглися до нашого часу, вдалося відтворити наново цей величний іконостас. На його створення було витрачено 104 кілограми срібла.

Архітектурна велич Софії

proektЗзовні Собор Святої Софії вражає своєю величчю, це витвір мистецтва, в архітектурі якого переплітаються візантійські традиції з архітектурою давньої Русі. Під час будівництва цієї святині було використано цеглу-плінфу.

Це велична хрестово-купольна споруда, яка всередині має 5 нефів. Зверху Собор прикрашає 13 куполів. Українське бароко в оздобленні церкви з’явилося після проведення її реконструкції в кінці ХVІІ століття.

Інтер’єр Собору зберігся в первозданному вигляді. Мозаїка з використанням 177 відтінків кольорового скла, унікальні фрески, якими розписані стіни, разом з архітектурними формами гармонійно поєднуються між собою і органічно доповнюють велич цієї святині.

В Соборі знаходяться на зберіганні унікальні речі: привезене Княгинею Ольгою в Константинополя розп’яття, а також шапка Мономаха.

Поряд з Храмом в XVII столітті були зведені монастирські будови, стиль яких – українське бароко.

Весь комплекс Софії Київської з 1934 року є історичним музеєм-заповідником. В кінці ХХ століття його включено до списку ЮНЕСКО.

Де знаходиться

Софіївський Собор має адресу: вул. Володимирівська, 24. Найближча станція метро – Золоті Ворота чи Майдан Незалежності. Комплекс працює щоденно з 10.00 до 17.30 з вихідним днем у четвер.

Поширити