Найстаріша вулиця Києва — Володимирська

Напевно, прогулюючись містом, ніхто і ніколи не задумується скільки пам’яток архітектури існує навколо, яка кількість будинків має вікові таємниці…

Отже, є така вулиця в центрі Києва — Володимирська. Вона офіційно вважається найдавнішою. Її народження було у далекому Х столітті, за часів Ярослава Мудрого. Вона з’єднувала дві частини міста: місто Володимира та Ярослава. А зараз вона простягається через Шевченкіський та Голосіївський райони міста, від Десятинної церкви і до річки Либідь.

В старому Києві вулиця, насправді, була головною. Вона брала початок біля парадних воріт — Золотих і вела до Софіївського собору. І так було до XVII століття, поки не прийшли татаро-монголи и не зруйнували майже все. Як і інші вулиці, вона мала різні назви у різні часи. А саме: Міст, Університетська, Золота, Велика Володимирська. Але зараз вона Володимирська. Простягається від перетину Андріївського узвозу і Десятинної до Короленківської.

Забудова почалась лише у XIX столітті, після того, як побудували червоний корпус университета імені Т.Г. Шевченка. Вулиця мала будівлі для громадських організацій, фінансові установи. У наш час на вулиці налічується більше сотні будинків. Архітектура вулиці різноманітна, адже забудова триває і досі.

Нижче можна побачити дзвіниці Софіївського собору. Як раз недалеко від нього і бере свій початок Володимирська.

 IMG_4151

IMG_4155

У одному з двориків біля Володимирської, на перетині Золотоворітської та Рейтарської, є пам’ятник «Їжачку в тумані».Але цікаво те, що назву він носить «Конячка», на честь одного з персонажів цього мультфільму. Сам їжачок дивиться на пам’ятник прикордонникам.

IMG_4156

Біля їжачка гармонійно розташований пам’ятник усім захисникам вітчизни (прикордонникам). Це козак на коні з оголеним мечем. Вважають, що це один з безглуздих пам’ятників Києва. Він не пропорційний, та багато необхідних елементів взагалі відсутні. Наприклад, козак у кінь взагалі не пропорційні один до одного. По друге, не має необхідного обладнання для того, що б людина сиділа на коні.

IMG_4161

Золоті ворота. Це один з небагатьох пам’яток архітектури, які збереглися з часів Київської Русі. Вони виконували роль оборонної споруди у 1037 році та парадного в’їзду до Києва. Але чому саме Золоті? Існує версія, що вони отримали свою назву від Золотих воріт Константинополя (як побратими).

IMG_4164

Цілком логічно, що біля золотих воріт простяглась і вулиця Золотоворітська. Дорожній покажчик вулиці розташований досить низько (що не характерно), тому на нього завжди чіпляють різні об’яви.

IMG_4165

Центральний фасад Золотих воріт.

IMG_4167

У Золотоворітському сквері можна знайти пам’ятник коту. Існує безліч легенд, звідки взявся цей кіт. Але у 1990 році був тут ресторан, у якому жив кіт Пантелеймон. Він був візитівкою закладу. На жаль, сталася пожежа та кіт помер. Цілим містом збирали на відбудову закладу. З цих коштів, у 1998 році, і поставили пам’ятник персидському коту Пантелеймону.

IMG_4168 IMG_4173

З одного боку можна побачити бронзовий пам’ятник Ярославу Мудрому. Його встановили у 1997 році до дня Києва.

IMG_4174

Беретті. Багато говоримо про цього видатного архітектора та його сина. Але де ж він жив? Саме у цьому будинку, за адресою Володимирська 35. Будинок він проектував сам для себе у 1848 році. У наш час тут розташована прес-служба СБУ.

IMG_4307

Монументальна сіра будівля — колишня Земська  управа, які існувала 100 років тому. А зараз це Володимирська 33, головна будівля Служби Безпеки України.

IMG_4309

Володимирська 43. Саме тут народився на виріс відомий співак А. Вертинський.

IMG_4313

Володимирська 42. Будинок з XIX століття у класичному стилі. Тут збиралися літератори, письменники. На верхніх поверхах жили люди. Після того, як почали будувати метрополітен, частину будинку розібрали.

IMG_4318

Національна опера України імені Т.Г. Шевченка. Сам театр почав існувати у 1986 році. Це був міський театр. У ньому виступав і співав відомий Федір Шаляпін, ставив опери Микола Лисенко. Потів сталася пожежа і почали проектувати нову будівлю. Заснована вона була у 1901 році. У роки війни будинок дуже постраждав, у нього потрапила бомба та велика частина була зруйнована. Знаходиться у самому центрі вулиці, під номером 50. З 1983 по 1988 роки театр повністю відреставрували. Та це місце має і трагічні моменти, тут вбили Столипіна.

IMG_4324

Біля театру є пам’ятник відомому українському композитору — Миколі Лисенко.

IMG_4325

Володимирська 55. На початку XIX століття тут була Ольгінська гімназія. Зараз це Національний природничій музей НАН України.

IMG_4331

Будинок вчителя розташувався за адресою Володимирська 57. Будував його вже відомий  нам підрядник Гінзбург. Фундамент заклали у далекому 1910 році. Але призначення будівлі спочатку було іншим. По-перше, хотіли зробити дім народної аудиторії. Але високопосадовці вирішили, що це буде досить небезпечно та створили на цьому місці Педагогічний музей.

Окрім того, що будівля у різні роки була територією різних музеїв, вона несе велику пам’ятку історії. Адже саме в ній була проголошена Українська Народна Республіка у далекому 1917 році.

IMG_4334

Володимирська 54. Зараз це головна будівля Національної академії наук України. Тут працювали та робили свої відкриття видатні вчені: Вернадський, Заболотний, Богомолець та інші.

IMG_4340

У 1998 році, недалеко від будинку вчителя, встановили пам’ятник Михайлу Грушевському. У часи Першої світової війни він очолював Центральну раду, був істориком та політичним діячем. Але, у той час, він був мудрою та скромною людиною.

А жовта будівля, розташована за пам’ятником, це гуманітарний корпус Шевченківського університету. Але у другій половині XIX століття це була перша київська гімназія.

IMG_4343

Будинок за адресою Володимирська 58 — це бібліотека Київського національного університету імені Тараса Григоровича Шевченка. Заснували її тоді, коли і университет (у 1834 році). Але саму будівлю зробили на початку XX століття.

IMG_4344

Червоний корпус Національного Університету імені Т.Г. Шевченка — це найголовніша та найстаріша будівля по Володимирській. Будинок у стилі класицизму будували відомі архітектори, батько та син Беретті. А започаткували сам проект за наказом Петра І у 1837 році. У давнішні часи він мав назву «Університет святого Володимира».

Цікаво те, що коли проектували университет, не знали з якої сторони буде парадна частина. Тому проект був у форму квадрату, з обох сторін якого були парадні фасади. Тож зі сторони Ботанічного саду будинок виглядає так само, як і з Володимирської.

З годом, университет мав різні назви. У найбільшу біду він потрапив 1943 році, коли більша його частина біла зруйнована. А також втрачено було більшість обладнання. Після 1945 року почалась його відбудова під керівництвом архітектора Альошина.

IMG_4353

IMG_4360

Т.Г. Шевченко встановили пам’ятник та меморіальну дошку на його 125 річницю.

IMG_4364

Володимирська 64. Зараз тут знаходиться ректорат КНУ ім.Т.Г. Шевченко. Будівля також збудована у стилі класицизму.

IMG_4369

Володимирска 61 має високий, для тих часів, будинок. Раніше це був прибутковий будинок.

IMG_4370 IMG_4382

Багато будинків, які несуть історичну цінність, не реставрують. Вони так і стоять пустинні за парканом.

IMG_4387

А в деяких просто живуть люди.

IMG_4391

Наступне фото можна назвати «на перетині століть». А все діло в тому, що Володимирська досить велика вулиця. Вона налічує понад 100 будинків. І чим далі, до вулиці Короленківської, тим частіше зустрічається нова (радянська) забудова серед історичних будинків. Якщо більшість історичних будинків обладнано під офіси, то в радянських офіси тільки на перших поверхах, а на інших живуть люди.

IMG_4394

Частину будинків викупили приватні підприємці та відреставрували за свій рахунок. Вони виглядають дуже охайно.

IMG_4395

 

Поширити