Хоральна синагога Бродського — історія появи культової споруди

В Києві є багато визначних місць, що збереглися до сьогодні, і які мають дуже цікаву історію. Однією з таких будівель є особлива культова споруда з дуже цікавою архітектурою – Хоральна синагога Бродського.

Слово «синагога» походить від грецького слова  «synagoge»,  і має значення «збори». Тут збираються люди єврейської національності для того, щоб молитися і вивчати Тору. Тому не дивно, що в 90-х роках ХIХ Києві була закладена Хоральна синагога, ідея будівництва якої належала власнику багаточисельних цукрових заводів і великому меценату Лазарю Бродському.

Історія появи Хоральної синагоги Бродського

250px-Синагога_Бродского_вул._Шота_Руставели,_13_в_КиевеВідповідно до попередніх планів Лазаря Бродського, його власна синагога повинна була розміщуватися на території садиби, власником котрої він був. Та реалізувати цей план в такому вигляді не вдалося. На той час місцева київська влада чинила супротив єврейській общині і не давала дозволу на  будівництво монументальних культових споруд.  Молитовним місцем могло бути тільки існуюче приміщення, яке можна було пристосувати для проведення таких заходів.

Виходом з цієї ситуації стало хитре рішення Лазаря Бродського та Євсея Цуккермана, головного київського рабина. Щоб отримати дозвіл на будівництво цієї споруди,  вони взяли креслення, на якому було зображено одну з бокових сторін майбутньої синагоги та разом зі скаргою на незаконні дії місцевої влади надіслали цей пакет документів до Петербургу. Справа втому, що збоку на плані майбутня синагога виглядала схожою на житловий будинок. Тому відповідь, що надійшла весною 1897 року з Петербургу була позитивною для Бродського – Сенат дав дозвіл на спорудження будинку для молитов.

Проект Хоральної синагоги був замовлений інженеру Георгію Шлейферу. Саме за його проектами було побудовано багато визначних споруд Києва, таких як драматичній театр Соловцова, який тепер носить назву Українського драматичного театру ім. І. Франка. Будівництво синагоги для місцевих юдеїв було замовлено відомій будівельній конторі, яка належала Льву Гінзбургу.

Після отримання дозволу будівельні роботи почалися негайно. Швидкими темпами, буквально за один рік, саме до святкування 50 річного ювілею Лазаря Бродського 24 серпня 1898 року (5 вересня) Хоральну синагогу було урочисто освячено і відкрито. На ці врочистості було запрошено багато почесних гостей, в тому числі міського голову Степана Сольського, губернатора Федора Трепова, купецького старосту Миколу Чоколова, які свого часу не давали дозволу на це будівництво.

Лазар Бродський витратив на спорудження цієї культової споруди близько 150 000 рублів. Будівля, виконана в мавританському стилі, стала окрасою Рогніденської вулиці та Маловисильківської,  яка сьогодні носить ім’я Шоти Руставелі.

Життя синагоги

0_d6035_27ed16fe_XXXLНа протязі 30 років після зведення синагога виконувала роль релігійного центру для євреїв. Але в 1926 році була здійснена її конфіскація, і влада влаштувала в цьому приміщенні спочатку клуб, далі в ній працювала політична школа, проводилися заняття військово-санітарного гуртка. Згодом приміщення було задіяне під ляльковий театр. В роки Другої світової війни під час окупації Києва в цій будівлі утримували коней для армії.

Протягом багатьох років свого існування будівля неодноразово ремонтувалася. В середині 1970 років була здійснена наймасштабніша реконструкція, яка змінила не тільки зовнішній вигляд будівлі, але й її внутрішнє оздоблення. На головному фасаді прибудували вестибюль. Чудові готичні зводи, що містилися в головному залі, було закрито додатковим поверхом. Жіночі галереї перетворили на глухі кімнати. Велику кількість ліпнини, що прикрашала інтер’єри будівлі, було втрачено.

Повернення синаноги євреям

Коли Україна стала незалежною, у 1997 році завдяки клопотанням Всеукраїнського конгресу євреїв ляльковий театр, який займав цю будівлю, перевели в іншу будівлю. Хоральну синагогу Бродського після цього обновили, і 14 березня 2000 року урочисто відкрили.

Сьогодні в холі Центральної синагоги функціонує невеликий музей. В ньому відвідувачі можуть познайомитися з різними експонатами, в числі яких хунукія, виконана Френком Мейслером, відомим ізраїльським скульптором. Зберігається в музеї також фрагмент сувою Тори, датований 2-5 століттям. Копія ключа, який вперше відкрив цю синагогу в 1898 році, також представлена для огляду у залі музею. Укомплектований музей старовинними книгами, кіпами, медузами, свічниками та іншими дуже цікавими і цінними експонатами.
Відвідати Хоральну синагогу, що розташована на вулиці Шота Руставелі, 13 можна, доїхавши на метро до станції «Палац Спорту» чи «Площа Льва Толстого».

Поширити