Фантастичний Київ: відвідуємо «Будинок з химерами»

Київ має надзвичайно багату історію, підтвердженням якої є численні архітектурні пам’ятки різних епох. Однією з найбільш яскравих, ефектних і водночас загадкових будівель Києва є «Будинок з химерами». Цю архітектурну перлину міста не сплутати ні з якою іншою, вона вирізняється своїм унікальним зовнішнім фасадом, в оздобленні якого були використані химерні персонажі і казкові чудовиська. Всередині будівля не менш цікава і захоплююча. Внутрішнє оздоблення зачаровує: мармур на головній сходовій клітині, стіни, обшиті вільхою, вишукана паркетна дошка застилає підлогу. А стіни прикрашають різноманітні трофеї мисливців.

Щоб ознайомитись із цим архітектурним дивом, сюди приїжджають кияни і гості міста, тут проводяться екскурсії, під час яких можна почути різноманітні версії історій, пов’язаних з маєтком і познайомитися з цим архітектурним шедевром ближче.

Історія появи «Будинку з химерами»

dshВладислав Городецький, відомий архітектор, весною 1901 року вигідно придбав земельну ділянку на крутому схилі Печерська, чим похвастався двом своїм колегам – А. Кобелеву і В. Леонтовичу. Заява Городецького про будівництво на цьому місці будинку для особистого проживання і здавання в найм квартир була сприйнята ними як щось безглузде і неймовірне. Ця ідея була сприйнята ними як божевілля, тому роздратований Городецький уклав з архітекторами парі. Таким чином, судячи з міських чуток, і з’явився «Будинок з химерами» з подекуди містичною, химерною і загадковою історією.

Будувався маєток протягом двох років, при цьому були застосовані революційні будівельні технології: набивні палі для підвищення надійності і міцності всієї будови. Цікаво, що з боку Банкової будівля виглядає триповерховою, а з протилежного боку, від площі Франка – це будинок в шість поверхів. Побудувавши цей дім, В. Городецький виграв укладене парі.

Архітектор В. Городецький передбачив в «Будинку з химерами» також і квартиру для себе на першому поверсі. В цій дохідній будівлі були створені не тільки квартири для заможних городян, а й побудовані відділи для екіпажів і карет, унікальна льодова кімната, величні камінні зали. В будівлю можна було потрапити через два входи – для поважних постояльців і окремим входом для їх слуг. Городецький спланував і побудував корівник, який повинен був забезпечувати мешканців свіжим молоком. Він став повноцінною архітектурною частиною цього унікального ансамблю.

Створення химер

02277464Городецький проявив себе не тільки як дуже талановитий інженер, а й доволі підприємлива людина. Від домовився з власником цементного заводу виділити на оздоблення будинку необхідну кількість бетону, який являвся на той час «неблагородним» будівельним матеріалом. Це допомогло розрекламувати цей матеріал і виготовити з нього дивовижні фігури. Такий хід був доволі виграшним для обох сторін, а також для киян, які отримали у спадок неоціненний скарб у вигляді маєтку «київського Гауді». Саме з роботами цього барселонського архітектора порівнюють творіння В. Городецького.

В значній мірі надали допомогу цьому талановитому архітектору скульптори Еліа і Еудженіо Саля. Еліа створив ліпні фігури, над ескізами яких працював Городецький. Вони стали прикрасою фасаду і оздобили інтер’єр будівлі: величезні жаби на краю даху, носороги і слони, наяди зверху на вусатих дельфінах, моторошна змія, що застигла на одному з кутків будинку. На скульптурній композиції «Поєдинок орла з пантерою» її автор залишив навіть свій автограф.

Еудженіо виконав роботи по оформленню інтер’єру. Саме його панно прикрашає сходову клітину, а парадний вестибюль, який і сьогодні є перлиною внутрішнього оздоблення всього приміщення, оформлений ним у вигляді морського дна.

Справляє незабутнє враження спрут, вкритий перламутровими мушлями, а дві величезні сплетені між собою риби з вмонтованими плафонами освітлення мають приголомшливий вигляд.
Переступаючи поріг «Будинку з химерами» відвідувачі відразу потрапляють в незвичайну фантазійну атмосферу, створену Городецьким і братами Саля. Гірлянди з диких тварин, рога оленів, мисливські трофеї – все це демонструє захоплення власника будинку.

Мешканці будинку

610x620_quality97_650x661_quality97_ad2163_05За час свого існування «Будинок з химерами» часто змінював своїх власників. Спочатку квартири здавалися дуже дорого елітним мешканцям. Після революції його було націоналізовано і в будинку розмістилося Ветеринарне управління, потім відомча поліклініка, яка займала це приміщення до початку 2000 років.

Сьогодні «Будинок з химерами» використовується президентською адміністрацією, тут проходять урочисті заходи і прийоми. Відвідуючи цю резиденцію, яка знаходиться за адресою: вулиця О. Гончара, 33, під час екскурсії кожен відвідувач може потрапити «за лаштунки» української політики, а також почути різноманітні історії, пов’язані з цим вишуканим будинком.

Поширити